- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| NFPA Size | D05 |
| Coil Type Code | U |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Electrical Options | None |
| Design No. | 60 |
| AC/DC | AC |
| Rated Flow [Max] | 25 gal/min |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Seal Material | Buna-N |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Spool Code | 2 |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Electrical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Voltage & Frequency | 220 VAC - 50 Hz |
| Reducer Module | N/A |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Flow Direction Code | 4 |
| Mechanical Options | None |
| Indicator Lights | No |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | D |
| Operation | Solenoid Operated |
| Solenoid | Single |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Model No. | DG4S4-012B-U-D-60 |
| Overrides | No Overrides |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Weight | 10.0 LB |

