- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Type Code | U |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Options Code | None |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 220 VAC - 50 Hz |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Rated Flow [Max] | 25 gal/min |
| Operation | Solenoid Operated |
| Overrides | No Overrides |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Model No. | DG4S4-012B-U-D-60 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid | Single |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Flow Direction Code | 4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Indicator Lights | No |
| Mechanical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Design No. | 60 |
| Pilot/Drain | None |
| Reducer Module | N/A |
| Spool Code | 2 |
| Coil Rating Code | D |
| Weight | 10.0 LB |

