- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cartridge Valve Series | SV1-16-C |
| Actuation | Pilot Operated |
| Manual Override | No Manual Override |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Series | J Series |
| Operation | Solenoid Operated |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | SV1-16-C-12H-12DG |
| Size Designation | 16 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Port Size | SAE-12 |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Watt Rating | 23 W |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Port Type | SAE |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed |
| Filter Option | None |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Viton | 02-889609 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Cavity | C-16-2 |
| Housing No. | 566113 |
| Weight | 3.76 LB |

