- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Poppet/Spool | Poppet |
| Port Type | SAE |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed |
| Size Designation | 16 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Cavity | C-16-2 |
| Port Size | SAE-12 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Series | J Series |
| Manual Override | No Manual Override |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Housing No. | 566113 |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Seal Kit Viton | 02-889609 |
| Watt Rating | 23 W |
| Cartridge Valve Series | SV1-16-C |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Filter Option | None |
| Model No. | SV1-16-C-12H-12DG |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Weight | 3.76 LB |

