- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Open Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | 2-Way, Normally Open Poppet |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Cartridge Valve Series | SV3-10-O |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Filter Option | None |
| Size Designation | 10 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Voltage Rating | 120 VAC |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Model No. | SV3-10-0P-8H-120AG |
| Operation | Solenoid Operated |
| Actuation | Pilot Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Port Size | SAE-8 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Series | J Series |
| Manual Override | Push Type Override |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Housing No. | 876701 |
| Port Type | SAE |
| Housing Material | Aluminum |
| Cavity | C-10-2 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Weight | 0.0 LB |

