- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Open Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Model No. | SV3-10-0P-8H-120AG |
| Port Size | SAE-8 |
| Size Designation | 10 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cavity | C-10-2 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Voltage Rating | 120 VAC |
| Housing No. | 876701 |
| Cartridge Valve Series | SV3-10-O |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Manual Override | Push Type Override |
| Valve Type | 2-Way, Normally Open Poppet |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Series | J Series |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Filter Option | None |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | SAE |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Watt Rating | 23 W |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Weight | 0.0 LB |

