- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- High loads, high ambient or operating temperatures, and unusually contaminated atmospheres will require more frequent relubrication.
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Size Designation | 12 |
| Seal Kit Buna | 02-165889 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Dash Size | -12 |
| Series | 10 Series |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Model No. | SV13-12-C-0-00 |
| Housing Material | Steel |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Manual Override | No Manual Override |
| Valve Material | Cartridge only |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cavity | C-12-2 |
| Filter Option | None |
| Housing No. | N/A |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Body Type | 4 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Seal Kit Viton | 02-165888 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Coil Type | B |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Valve Torque into Cavity | 102 to 115 Nm |
| Coil Series | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Watt Rating | 29 W |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Manufacturer Part No. | SV13-12-C-0-00 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cartridge Valve Series | SV13-12-C |
| Weight | 0.59 LB |

