- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- High loads, high ambient or operating temperatures, and unusually contaminated atmospheres will require more frequent relubrication.
| Series | 10 Series |
| Manufacturer Part No. | SV13-12-C-0-00 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Kit Viton | 02-165888 |
| Model No. | SV13-12-C-0-00 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| Housing Material | Steel |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Body Type | 4 |
| Cartridge Valve Series | SV13-12-C |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Manual Override | No Manual Override |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Watt Rating | 29 W |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Cavity | C-12-2 |
| Seal Kit Buna | 02-165889 |
| Filter Option | None |
| Valve Torque into Cavity | 102 to 115 Nm |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing No. | N/A |
| Coil Series | N/A |
| Coil Type | B |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Size Designation | 12 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dash Size | -12 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Weight | 0.59 LB |

