- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting, Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Aluminum housings can be used for operating pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Port Type | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-C-0-00 |
| Actuation | Direct Acting, Pilot Operated |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | No Manual Override |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Series | No Coil |
| Filter Option | None |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cavity | C-16-2 |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-C |
| Dash Size | -16 |
| Housing Material | Steel |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Watt Rating | 29 W |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | SV13-16-C-0-00 |
| Housing No. | N/A |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Size Designation | 16 |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Coil Type | B |
| Valve Material | Cartridge only |
| Body Type | 7 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Series | 10 Series |
| Weight | 0.85 LB |

