- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting, Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Aluminum housings can be used for operating pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Port Type | Cartridge Only |
| Coil Type | B |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Body Type | 7 |
| Model No. | SV13-16-C-0-00 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | 10 Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Cavity | C-16-2 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Coil Series | No Coil |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Size Designation | 16 |
| Dash Size | -16 |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Housing Material | Steel |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-C-0-00 |
| Housing No. | N/A |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-C |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Valve Material | Cartridge only |
| Manual Override | No Manual Override |
| Actuation | Direct Acting, Pilot Operated |
| Watt Rating | 29 W |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Filter Option | None |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Weight | 0.85 LB |

