- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
| Poppet/Spool | Poppet |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Dash Size | -16 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Coil Type | B |
| Housing Material | Steel |
| Port Type | Cartridge Only |
| Manual Override | No Manual Override |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Body Type | 7 |
| Filter Option | None |
| Model No. | SV13-16-0-0-00 |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Cavity | C-16-2 |
| Size Designation | 16 |
| Watt Rating | 29 W |
| Actuation | Pilot Operated |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Operation | Solenoid Operated |
| Series | 10 Series |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Coil Series | N/A |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing No. | N/A |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-O |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-O-0-00 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Weight | 0.85 LB |

