- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
| Housing No. | N/A |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Actuation | Pilot Operated |
| Valve Material | Cartridge only |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-O-0-00 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Cavity | C-16-2 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Watt Rating | 29 W |
| Size Designation | 16 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Steel |
| Model No. | SV13-16-0-0-00 |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-O |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Filter Option | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | Cartridge Only |
| Series | 10 Series |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Body Type | 7 |
| Dash Size | -16 |
| Coil Series | N/A |
| Coil Type | B |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Weight | 0.85 LB |

