- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Manual Override | No Manual Override |
| Actuation | Pilot Operated |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Housing No. | N/A |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-O-0-00 |
| Body Type | 1 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Filter Option | None |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-O |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Port Type | Cartridge Only |
| Size Designation | 10 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cavity | C-10-2 |
| Series | 10 Series |
| Coil Type | B |
| Model No. | SV13-10-0-0-00 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Watt Rating | 29 W |
| Coil Series | N/A |
| Dash Size | -10 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Operation | Solenoid Operated |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Steel |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 0.39 LB |

