- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Housing No. | N/A |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Coil Type | B |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Body Type | 1 |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-O-0-00 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Coil Series | N/A |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-O |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Material | Buna-N |
| Dash Size | -10 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Model No. | SV13-10-0-0-00 |
| Operation | Solenoid Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Series | 10 Series |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Size Designation | 10 |
| Housing Material | Steel |
| Manual Override | No Manual Override |
| Watt Rating | 29 W |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| Filter Option | None |
| Weight | 0.39 LB |

