- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Actuation | Direct Acting |
| Poppet/Spool | Spool |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Steel |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Body Type | 1 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Kit Buna | 566806 |
| Coil Series | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Filter Option | None |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Manufacturer Part No. | SV14-10-O-0-00 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Material | Cartridge only |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-O |
| Coil Type | B |
| Port Type | Cartridge Only |
| Series | 10 Series |
| Watt Rating | 29 W |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool |
| Size Designation | 10 |
| Model No. | SV14-10-0-0-00 |
| Housing No. | N/A |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Operation | Solenoid Operated |
| Manual Override | No Manual Override |
| Weight | 0.39 LB |

