- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Actuation | Direct Acting |
| Filter Option | None |
| Housing Material | Steel |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | No Manual Override |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Size Designation | 10 |
| Seal Kit Buna | 566806 |
| Series | 10 Series |
| Body Type | 1 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Coil Type | B |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-O |
| Poppet/Spool | Spool |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Operation | Solenoid Operated |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Valve Material | Cartridge only |
| Watt Rating | 29 W |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Coil Series | N/A |
| Housing No. | N/A |
| Cavity | C-10-2 |
| Manufacturer Part No. | SV14-10-O-0-00 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Model No. | SV14-10-0-0-00 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 0.39 LB |

