- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Poppet/Spool | Spool |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Actuation | Direct Acting |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Coil Type | B |
| Cavity | C-16-2 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Housing Material | Steel |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Watt Rating | 29 W |
| Series | 10 Series |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Size Designation | 10 |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-C |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Dash Size | -10 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Port Type | Cartridge Only |
| Model No. | SV14-10-C-0-00 |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool |
| Manual Override | No Manual Override |
| Coil Series | N/A |
| Operation | Solenoid Operated |
| Body Type | 1 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Seal Material | Buna-N |
| Filter Option | None |
| Manufacturer Part No. | SV14-10-C-0-00 |
| Housing No. | N/A |
| Valve Material | Cartridge only |
| Weight | 0.39 LB |

