- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Manufacturer Part No. | SV14-10-C-0-00 |
| Housing No. | N/A |
| Cavity | C-16-2 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-C |
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | SV14-10-C-0-00 |
| Coil Series | N/A |
| Filter Option | None |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Dash Size | -10 |
| Coil Type | B |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Housing Material | Steel |
| Actuation | Direct Acting |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Size Designation | 10 |
| Watt Rating | 29 W |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Body Type | 1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | 10 Series |
| Poppet/Spool | Spool |
| Valve Material | Cartridge only |
| Weight | 0.39 LB |

