- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Dash Size | -10 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Material | Cartridge only |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-C-0-00 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Filter Option | None |
| Watt Rating | 29 W |
| Housing No. | N/A |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Coil Series | N/A |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Housing Material | Steel |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Model No. | SV13-10-C-0-00 |
| Size Designation | 10 |
| Series | 10 Series |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Port Type | Cartridge Only |
| Body Type | 1 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Coil Type | B |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Operation | Solenoid Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-C |
| Cavity | C-10-2 |
| Weight | 0.39 LB |

