- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Cavity | C-10-2 |
| Body Type | 1 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Watt Rating | 29 W |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Coil Series | N/A |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Size Designation | 10 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Dash Size | -10 |
| Housing Material | Steel |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-C |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-C-0-00 |
| Coil Type | B |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Series | 10 Series |
| Model No. | SV13-10-C-0-00 |
| Filter Option | None |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Housing No. | N/A |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Manual Override | No Manual Override |
| Actuation | Pilot Operated |
| Weight | 0.39 LB |

