- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV12-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Body Type | 2 |
| Cavity | C-10-3 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Pressure Setting | 1646 psi |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Manufacturer Part No. | PRV12-10-S-0-30 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Style | Spool |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 3 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Valve Material | Cartridge only |
| Model No. | PRV12-10-S-0-30/ |
| Series | PRV12-10 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 0.54 LB |

