- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV12-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Cavity | C-10-3 |
| Body Type | 2 |
| Model No. | PRV12-10-S-0-30/ |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operation | Pilot Operated |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Series | PRV12-10 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Style | Spool |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure Setting | 1646 psi |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Port Size | Cartridge Only |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Manufacturer Part No. | PRV12-10-S-0-30 |
| Weight | 0.54 LB |

