- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing Valve Type
- PRV11-12 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- A screw-in-cartridge type, pilot operated, sliding-spool, adjustable pressure reducing valve. Normally-open, allowing flow from port 2 to port 1. Port 3 must be vented. Once the pressure setting is reached at port 1, the spool shifts to restrict the inlet flow at port 2, which regulates the pressure at port 1.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cavity | C-12-3 |
| Type | Pressure Reducing Valve |
| Cracking Pressure [Min] | 150 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Adjustment Type | Screw |
| Leakage | 189 cc/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Torque into Cavity | 81 to 95 Nm |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Manufacturer Part No. | PRV11-12-S-0-15 |
| Body Type | 5 |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure [Min] | 145 psi |
| Series | PRV11-12 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Style | Spool |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Valve Material | Cartridge only |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Kit Viton | 02-165887 |
| Pressure Setting | 798 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Model No. | PRV11-12-S-0-15/ |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cracking Pressure [Max] | 1500 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Kit Buna | 02-180095 |
| Weight | 0.89 LB |

