- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing Valve Type
- PRV11-12 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- A screw-in-cartridge type, pilot operated, sliding-spool, adjustable pressure reducing valve. Normally-open, allowing flow from port 2 to port 1. Port 3 must be vented. Once the pressure setting is reached at port 1, the spool shifts to restrict the inlet flow at port 2, which regulates the pressure at port 1.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Operation | Pilot Operated |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Material | Cartridge only |
| Manufacturer Part No. | PRV11-12-S-0-15 |
| Seal Kit Viton | 02-165887 |
| Body Type | 5 |
| Operating Pressure [Min] | 145 psi |
| Model No. | PRV11-12-S-0-15/ |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Style | Spool |
| Seal Material | Buna-N |
| Adjustment Type | Screw |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Cavity | C-12-3 |
| Pressure Setting | 798 psi |
| Type | Pressure Reducing Valve |
| Cracking Pressure [Max] | 1500 psi |
| Cracking Pressure [Min] | 150 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Series | PRV11-12 |
| Valve Torque into Cavity | 81 to 95 Nm |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 02-180095 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Leakage | 189 cc/min |
| Weight | 0.89 LB |

