- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Leakage | Standard Performance |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| No. of Stages | Single Stage |
| Solenoid | Double |
| Overrides | No Overrides |
| Spool Code | 8 |
| Electrical Connection | Lead Wires w/o Terminal Box |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Seal Material | Buna-N |
| Indicator Lights | No |
| Performance | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type Code | None |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Model No. | DG4S4-018C-D-60 |
| Manual Override | Plain Override |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Reducer Module | N/A |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Coil Type | Flying Leads |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Tank Port Rating | 1000 |
| NFPA Size | D05 |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Response Type | Standard Response |
| Operation | Solenoid Operated |
| Body Material | Gray Iron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Design No. | 60 |
| AC/DC | AC |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pilot/Drain | None |
| Mechanical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Coil Rating Code | D |
| Weight | 10.0 LB |

