- Tapered Roller Bearing Set
- 1 9/16" ID x 3.1483" OD x 0.7636" Wide
- Class 2 (Standard)
- (U399A/U365L/K518783/K523967)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Collar No. | K518783 |
| Cage Material | Steel |
| Cup No. | U365L |
| Outer Ring Width | 0.764 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Enclosure | Sealed |
| Cone Width | 0.87 in |
| O.D. | 3.1483 in |
| Cone No. | U399A |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup Width | 0.601 in |
| I.D. | 1 9/16 in |
| Weight | 1.79 LB |
| EAN or UPC | 53893730127 |

