- Tapered Roller Bearing Set
- 1 9/16" ID x 3.1483" OD x 0.7636" Wide
- Class 2 (Standard)
- (U399A/U365L/K518783/K523967)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Outer Ring Width | 0.764 in |
| Cup No. | U365L |
| Cup Width | 0.601 in |
| O.D. | 3.1483 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cage Material | Steel |
| Cone Width | 0.87 in |
| Enclosure | Sealed |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone No. | U399A |
| Collar No. | K518783 |
| I.D. | 1 9/16 in |
| Weight | 1.79 LB |
| EAN or UPC | 53893730127 |

