- Cam Follower
- 5" OD Flanged Roller
- 2" Standard Stud
- 2-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Metal Plug |
| Stud Length | 4 1/2 in |
| Stud Dia. | 2 in |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Enclosure | Sealed |
| Threads per Inch | 12 |
| Thread Size | 2 |
| Dynamic Thrust Load Rating | 13300 lbf |
| Flange Thickness | 23/32 in |
| Roller Type | Flanged |
| Roller Width | 3 in |
| Stud Type | Standard |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Material | Steel |
| Roller Dia. | 5 in |
| Static Capacity | 40000 lbf |
| Thread Type | UNF |
| Weight | 18.5 LB |
| EAN or UPC | 651041149328 |

