- Cam Follower
- 5" OD Flanged Roller
- 2" Standard Stud
- 2-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Thread Size | 2 |
| Threads per Inch | 12 |
| Roller Type | Flanged |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Stud Dia. | 2 in |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Dynamic Thrust Load Rating | 13300 lbf |
| Material | Steel |
| Flange Thickness | 23/32 in |
| Stud Length | 4 1/2 in |
| Thread Type | UNF |
| Static Capacity | 40000 lbf |
| Roller Dia. | 5 in |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Type | Standard |
| Roller Width | 3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Metal Plug |
| Weight | 18.5 LB |
| EAN or UPC | 651041149328 |

