- Radial Shaft Seal
- 241.3 mm Shaft Diameter
- 292.1 mm Housing Bore Diameter
- 20.85 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 292.1 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 241.3 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 4.178 LB |
| EAN or UPC | 85311089579 |

