- Radial Shaft Seal
- 241.3 mm Shaft Diameter
- 292.1 mm Housing Bore Diameter
- 20.85 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 292.1 mm |
| Shaft Dia. | 241.3 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Weight | 4.178 LB |
| EAN or UPC | 85311089579 |

