- 190 mm ID x 400 mm OD x 78 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 15.75 in, 400 mm |
| icNumber | 7703000 |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Width | 3.07 in, 78 mm |
| Weight | 117.456 LB |
| EAN or UPC | 7316570270075 |

