- 190 mm ID x 400 mm OD x 78 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 7.48 in, 190 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 3.07 in, 78 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7703000 |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inner Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 7300 |
| O.D. | 15.75 in, 400 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 3.07 in, 78 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 117.456 LB |
| EAN or UPC | 7316570270075 |

