- 180 mm ID x 380 mm OD x 75 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 14.96 in, 380 mm |
| Enclosure | Open |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 2.95 in, 75 mm |
| icNumber | 7699081 |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Inner Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Weight | 96.783 LB |
| EAN or UPC | 7316577742162 |

