- 180 mm ID x 380 mm OD x 75 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 14.96 in, 380 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7699081 |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 2.95 in, 75 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 2.95 in, 75 mm |
| Weight | 96.783 LB |
| EAN or UPC | 7316577742162 |

