- 140 mm ID x 300 mm OD x 62 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| I.D. | 140 mm |
| Outer Ring Width | 62 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 62 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695990 |
| Width | 2.44 in, 62 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 300 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 73 |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 46.121 LB |
| EAN or UPC | 7316577746047 |

