- 140 mm ID x 300 mm OD x 62 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 300 mm |
| Inner Ring Width | 62 mm |
| Series | 73 |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Width | 2.44 in, 62 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695990 |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 62 mm |
| I.D. | 140 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 46.121 LB |
| EAN or UPC | 7316577746047 |

