- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| I.D. | 110 mm |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 240 mm |
| icNumber | 7695842 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Weight | 24.156 LB |
| EAN or UPC | 7316577151377 |

