- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Reference Speed | 3200 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 50 mm |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695842 |
| O.D. | 240.0000 mm |
| Series | 7300 |
| Cage Type | Machined Brass |
| Guide Type | Rolling Element |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 110 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 50,600.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 50,400.00 lbf |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed | 3400 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 24.16 LB |
| EAN or UPC | 7316577101761 |

