- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| O.D. | 215 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 47 mm |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7695832 |
| I.D. | 100 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 17.924 LB |
| EAN or UPC | 7316571211459 |

