- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 73 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695937 |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577151216 |

