- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 90 mm |
| icNumber | 7695937 |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 190 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577094599 |

