- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 73 |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695830 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | Medium |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 90 mm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316577102065 |

