- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 73 |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Preload Level | Light |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695830 |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316577065926 |

