- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Light |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Cage Material | Brass |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| icNumber | 7695830 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316577065926 |

