- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Series | 73 |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| icNumber | 7695937 |
| Cage Material | Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Internal Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577151193 |

