- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 73 |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| icNumber | 7695937 |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577094599 |

