- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inner Ring Width | 1.61 in, 41 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 85 mm |
| Series | 7300 |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695936 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 9.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577065889 |

