- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.61 in, 41 mm |
| O.D. | 180 mm |
| icNumber | 7695936 |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Weight | 9.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577065889 |

