- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 85 mm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695936 |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | Medium |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 10.699 LB |
| EAN or UPC | 7316577151056 |

